Josipu Jovicu ICTY potvrdio kaznu od 20 tisuca eura

 

      Vecernji list, 15.03.2007. http://www.vecernji-list.hr/

 

 

ZAGREB - Zalbeno vijece Medjunarodnog suda za ratne zlocine pocinjene na prostorima bivse Jugoslavije (ICTY) u cetvrtak je potvrdilo presudu Raspravnog vijeca u predmetu protiv hrvatskog novinara Josipa Jovica zbog nepostivanja Suda i kaznu od 20 tisuca eura koja mu je odredjena. U priopcenju Haskog suda stoji kako je u svojoj odluci Zalbeno vijece odbacilo svih sedam zalbenih osnova koje je Josip Jovic podnio te da mu nalaze da plati novcanu kaznu od 20.000 eura u roku od 30 dana od danas, a dopusta mu se da kaznu plati u jednakim ratama od 5000 eura.

 

Josip Jovic je 9. rujna 2005. optuzen je za nepostivanje Haskog suda (ICTY) zbog objave identiteta zasticenog svjedoka. Hrvatska policija uhitila ga je, po nalogu Haskog suda, u listopadu 2005., nakon cega je bio prebacen u pritvor ICTY-a. Na prvom pojavljivanju pred sudom 14. listopada 2005. izjasnio se da nije kriv, nakon cega je pusten do pocetka sudjenja koje je odrzano 11. srpnja 2006. Bivsi glavni urednik Slobodne Dalmacije teretio se da je u prosincu 2000. godine objavio identitet i iskaz sa sudjenja Tihomiru Blaskicu tada zasticenog svjedoka optuzbe, sadasnjeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesica. te zbog toga sto je nastavio objavljivati izvatke iz transkripta svjedocenja koje je svjedok iznio na zatvorenoj sjednici nakon sto mu je Medjunarodni sud nalozio da prestane. Iako je obrana na glavnoj raspravi ukazala na cinjenicu da je sam Mesic u ozujku 1998. hrvatskim medijima rekao da je svjedocio protiv Tihomira Blaskica u Hagu, 30. kolovoza 2006., Jovic je proglasen krivim jer je objavio transkripte sa zatvorene sjednice na sudjenju Tihomiru Blaskicu.

 

Raspravno vijece zakljucilo je da je Jovic bio svjestan da krsi naloge Haskog suda, rekao je tad predsjednik prvostupanjskog vijeca Patrick Lipton Robinson, isticuci da je sucima to bilo presudno da ga proglasi krivim. Sudac je tad presudu obrazlozio time sto se Jovic, nakon zabrane daljnjeg objavljivanja transkipata, cak i hvalio da nastavlja objavljivati tajne transkripte i tako iskazao "krajnji prezir" prema nalogu Haskog suda. Kao olakotnu okolnost vijece je uzelo javno ocitovanje Mesica koji je priznao da je bio svjedok u Hagu cime je implicirano da mu zastita nije potrebna, pa je i odredjena kazna bitno manja od maksimalne, jer pravila Haskog suda za nepostivanje suda propisuju kaznu do sedam godina zatvora ili do 100 tisuca eura.

 

Dan nakon izricanja presude Jovicu, novinska kuca "Slobodna Dalmacija" najavila je da ce platiti 20 tisuca eura kazne, ako ta kazna postane pravomocnom. "'Slobodna' ce platiti kaznu ako to bude potrebno, sto znaci da ce se pricekati rezultat zalbenoga postupka, jer ako Joviceva zalba bude prihvacena nece je trebati platiti, a ako ne, onda ce je platiti 'Slobodna'", rekao je 31. kolovoza zamjenik glavnog urednika "Slobodne Dalmacije" Mladen Krnic, dodavsi kako je ta odluka donesena "na temelju odredbi kolektivnoga ugovora i uobicajene prakse u toj kuci".

 

Za isto su kazneno djelo i objavljivanje istog iskaza, ali u prosincu 2004. godine, bili optuzeni izdavac i dvojica bivsih glavnih urednika tjednika "Hrvatsko slovo" Stjepan Seselj, Domagoj Margetic i Marijan Krizic, ali je 16. lipnja 2006. glavna haska tuziteljica Carla del Ponte povukla optuznice protiv njih trojice, dok je ona protiv Jovica ostala. Haski sud do danas je pokrenuo postupke zbog nepostivanja suda protiv 19 osoba, medju kojima su optuzenici, branitelji, svjedoci, novinari i drugi, po optuzbama koje ukljucuju zastrasivanje svjedoka, odbijanje da odgovaraju na pitanja pred sudom, objelodanjivanje povjerljivih sudskih dokumenata i krsenje zastitnih mjera. (Hina)